تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 6
بازدید امروز : 2409
بازدید دیروز : 279
بازدید این هفته : 3632
بازدید این ماه : 18429
کل بازدیدها : 802554

آموزش نقاشی به کودکان

مقدمه:

بهترین سن آموزش نقاشی
بهترین سن براى شروع آموزش به کودکان از پایان ۴‌سالگى است. البته این موضوع براى همه صدق نمی‌کند. بعضى امکان ماندن در یک جاى مشخص تحت عنوان کلاس به مدت نسبتا طولانى را ندارند یا اینکه آمادگى پذیرش آموزش در ‌آنها شکل نگرفته یا بعضی‌ها در ۳ سالگى امکان آموزش درونشان شکل گرفته است( که این مورد بیشتر در دختربچه‌ها به چشم می‌خورد) باید توجه داشت آموزش نقاشى به کودکان باید به روش غیرمستقیم باشد. یک مربى باید از موسیقى، تاتر، بازى، ‌قصه،‌ شعر و … استفاده کند.

بهترین ابزار نقاشى براى کودک
اولین گام براى آموزش درست، شناخت ابزار مناسب است؛ ابزارى متناسب با روحیات و توانایی‌هاى فیزیکى.
این گروه سنى جذب رنگ‌هاى غلیظ می‌شوند. آنها تمایلى به ترکیب ندارند و می‌توانند سطح سفید کاغذ را با غلظت بالاى رنگى بپوشانند. بنابراین ابزار رنگى کودکان باید داراى غلظت رنگى مناسب باشد.

پاستل
یکى از مناسب‌ترین ابزار براى این سن پاستل روغنى است البته با کاغذ مناسب. کاغذ پاستل باید زبر باشد. توجه داشته باشید که بافت بسیار درشت و زبر توصیه نمی‌شود، به خصوص براى کودکان. چون کنترل وسیله روى بافت درشت مقوا راحت نیست. پاستل:
۱- نوک پهنى دارد و غلظت بالاى رنگى
۲- به علت جرمى که دارد می‌توان به راحتى در نقاشى بافت ایجاد کرد.
۳- به علت جرمى که دارد، اصطکاک آن با کاغذ کم می‌شود و حرکت آن روى کاغذ راحت‌تر است. کودک نیازى به فشار دست ندارد و دست او خسته نمی‌شود.

گواش
دومین وسیله‌اى که براى کودکان پیشنهاد می‌شود گواش است. گواش از غلظت رنگى بالایى برخوردار است. دقت باید داشت تنها گواش مخصوص کودکان مناسب این گروه سنى است که احتیاج به ترکیب کردن آن با آب نیست و مستقیما می‌توانند قلمو را به داخل رنگ برده و روى کاغذ بکشند. ابعاد کاغذ و کادر براى این گروه بسیار مهم است. کاغذ یا مقوا نباید آنقدر کوچک باشد که کودک براى کشیدن نقاشى دچار مشکل شود(چون کشیدن اجسام کوچک و ظریف براى این گروه سنى مشکل است) و نه آنقدر بزرگ باشد که کودک از کشیدن خسته شده و دچار یاس شود. ابعاد کاغذ باید متناسب با نوک ابزار باشد.
کودک ۱ ساله مداد را در دست می‌گیرد ولى به سهولت نمی‌تواند ‌آن را بر کاغذ بکشد. فقط با مداد بر روى کاغذ ضربه می‌زند و سرانجام کاغذ پاره می‌شود.
(کشیدن خط افقى قبل از خط‌هاى عمودى ظاهر می‌شود.) ۱۸ تا ۲۰ ماهه موفق به کشیدن خط می‌شود.
در ۲ سالگى خط‌ها دایره ‌وار و زاویه ‌دار می‌شوند.
در ۵/۲ سالگى به علت قدرت عضلانى قادر به تعقیب خط با چشم است که از محدوده کادر خارج نشود.
در ۳ سالگى فقط لذت بردن از کشیدن خط روى کاغذ نیست، بلکه مایل است احساسات درونى خود را از زندگى کوتاهش بیان کنند. در این سن خط‌هاى عمودى را بیشتر از خط‌هاى افقى رسم می‌کند. خط عمودى نشانه اظهار وجود کودک است.
در اواخر ۳ سالگى شروع به کشیدن خانه و خورشید می‌کند.
در ۴ سالگى خط‌ نگاری‌هاى او جمع شده و براى بزرگ‌ترها معنى پیدا می‌کند.
در ۵ تا ۶ سالگى امکان یادگیرى کودک به نوشتن و حروف الفبا پیدا می‌شود.

رنگ‌ها
بین نقش رنگ و زندگى کودک یک حالت متوارى است. ۳ تا ۶ سالگى کودک تحت تاثیر فشارهاى درونى است و علاقه وافرى به رنگ دارد و استفاده از رنگ بر شکل ظاهرى مقدم است. هر چه سن بالاتر می‌رود، وابستگى بر رنگ، کم و توجه بر شکل و ظاهر آن بیشتر می‌شود. هر قدر کودک کوچک‌تر باشد از رنگ‌هاى زنده‌تر استفاده می‌کند. کودکانى که در کودکستان هستند، بیشتر از رنگ‌هاى گرم و تند استفاده می‌کنند. برخلاف کودکانى که در خانه نقاشى می‌کنند و از رنگ‌هاى سرد استفاده می‌کنند که به علت مشکلات عاطفى و روانى است.
نماد رنگ‌ها
رنگ‌ها تحت تاثیر عوامل جسمى و روانى، معانى مختلفى دارد. رنگ‌ها به دو دسته رنگ‌هاى گرم(زرد، نارنجى و قرمز) و رنگ‌هاى سرد(آبى، سبز و بنفش) است. رنگ‌هاى گرم حالت تحریک‌دهنده و سبب فعالیت و جنب و جوش، حس روشنى،‌ شادى، مولد و … است ولى رنگ‌هاى سرد،‌ حس انفعالى یعنى سکون و بی‌حرکتى و … دارد. رنگ‌هاى خنثی(خاکستری) مبین درونگرى، آغشته‌سازى، استدلال، خودمختارى و … است. سیاه نشانه ترس، اضطراب و تشویش است. قرمز معناى تحرک را در بردارد. نارنجى بیانگر آرامش و خوشى است. سبز، گویاى زندگى و آبى و بنفش نشانه داشتن تمایلات درهم برهم است. رنگ‌هاى گرم در کل نشانه علاقه و صمیمیت است و رنگ‌هاى سرد و تند، نشانه کودکانى است که نظارت شدید در خانه داشته و مشکلات روانى و عاطفى دارند.

مراحل آموزش نقاشی به کودکان:

در مرحله ی اول در رابطه با کودکان بین ۴ تا ۶ سال از نقطه چین استفاده می کنم. این تمرینی است برای درست دست گرفتن قلم و نرمش برای مچ دست و آغاز ارتباط بین دست، چشم و مغز.مانند تصویر زیر:

   011 (1)

 در مرحله ی دوم کودکان را با اشکال هندسی آشنا می کنم  و به آنها یاد می دهم که چگونه می توان با کمک اشکال نقاشی کشید تا ذهن آنها فعال شود.مانند این تصاویر:

011 (3) turtle-soh-05

مرحله ی سوم آشنایی کودکان با خط ها و معانی آنها است و آنان می آموزند که احساسات خود را باچه خطوطی روی کاغذ بیاورند. مانند آتش سوزی که آن را با خطوط شکسته نشان می دهند نه باخطوط منحنی!! تا عمق فاجعه معلوم شود.

مرحله ی چهارم آشنایی با مفاهیم مطرح در نقاشی است البته به زبان کودکانه  نه آکادمیک!!مثل: دور و نزدیک ، ترکیب بندی ، بزرگ و کوچک ، بلند و کوتاه ، هم اندازه ، پهن و باریک ، کلفت و نازک.

 مرحله ی پنجم رنگ شناسی می باشد.

در ادامه آموزش  مرحله به مرحله دو نمونه نقاشی ارائه می گردد:

011 Rabbit

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.3/10 (10 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 5 votes)
آموزش نقاشی به کودکان, ۶٫۳ out of 10 based on 10 ratings

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید