تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 1
بازدید امروز : 2414
بازدید دیروز : 279
بازدید این هفته : 3637
بازدید این ماه : 18434
کل بازدیدها : 802559

مروری بر PDA

 


شبه کامپیوترهای ناشناخته


 
مقدمه :


مفهوم اصلی PDA1 را می توان اینگونه تعریف کرد ، دستگاهی است که برای تنظیم قرارها و برنامه های روزانه استفاده می شود و می توان اطلاعات موجود در آن را از طریق کابل با کامپیوتر شخصی خود به اشتراک بگذارید. در واقع این دستگاه را می توان شبه کامپیوتر نامید، اما نباید همانند یک کامپیوتر به آن نگاه کرد.


دستگاه های PDA را همچنین handheld و palmtop می نامند، علت این نام گذاری نیز مربوط به اندازه کوچک آن است که به راحتی در دست جای می گیرد. از PDA ها نه تنها برای مدیریت اطلاعات شخصی همچون قرار ملاقات ها، دفترچه تلفن و کارهای روزانه استفاده می شود، بلکه با رشد تکنولوژی می توان از دیگر امکانات این دستگاه ها مانند جستجو در اینترنت، مکان یاب جهانی (GPS)2 و برنامه های چند رسانه یی، استفاده کرد. علاوه بر این، سازندگان PDA، این دستگاه را با تلفن همراه درآمیخته اند تا کاربران قادر به برقراری تماس با دیگر افراد از طریق خطوط مخابراتی باشند.


امروزه این دستگاه ها در حال رشد و پیشرفت هستند، PDA های استاندارد در حال تغییراتی بزرگ در دنیای دیجیتال هستند. در این نوشتار خواهیم دید که PDA چگونه متولد شد، با دیگر دستگاه های دیجیتال سازگار شد و آینده ی این دستگاه در چه مسیری رقم  خواهد خورد.


هر چند از عمر این دستگاه ها مدت زیادی گذشته است و کاملا شناخته شده هستند، اما متاسفانه در ایران، کاربرد این دستگاه ها حتی برای کاربران حرفه یی نیز عمومیت نیافته است و بیشتر به عنوان یک وسیله تزیینی و لوکس شناخته شده است.


 


تولد PDA :


اجداد PDA های پیشرفته امروزی، بسیار ساده و خلاصه شده بودند و شامل چند برنامه ساده و دقیق بودند. دستگاه های امروزی که قصد دارند جای کامپیوترهای قابل حمل را بگیریند، برای اولین بار با نام Psion Organiser  در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی پدیدار شدند. این دستگاه دارای خصوصیاتی پایه و ساده همچون ساعت، تقویم و ماشین حساب و … بود. همچنین از نرم افزارهای خاصی چون بازی پشتیبانی می کردند. دستگاه Psion Organiser II در سال ۱۹۸۶ م. عرضه شد، در همان دوران بیش از ۵۰۰ هزار نفر این دستگاه را خریداری کرده بودند که فروش خوبی برای یک دستگاه نو رسیده محسوب می شد.


در سال ۱۹۹۳، شرکت Apple، PDA تولیدی خود را با نام Newton MessagePad و قیمت ۷۰۰ دلار معرفی کرد. این دستگاه برای کاربر امکاناتی مانند ویرایش کننده الکترونیکی متون، to-do list روزانه، تقویم، ثبت شماره تلفن و برنامه های کاربردی را فراهم کرده بود. برخی از مدلهای Newton نوآوری هایی را در دنیای دیجیتال به ارمغان آورده بودند. برخی از این نوآوری ها را می توان اینگونه نشان داد؛ امکان استفاده از کارت حافظه، قلم نوری و مادون قرمز. اما این دستگاه ها بسیار حجیم، سنگین و گران بودند. بعلاوه امکان استفاده از قلم نوری در همه برنامه وجود نداشت و بسیار محدود بود. شرکت Apple تولید این مدل را در سال ۱۹۹۸ متوقف کرد.


پیش از توقف تولید Newton، در سال ۱۹۹۶ مدل جدید از PDA با نام PalmPilot از سوی شرکت Palm Computing با همکاری U.S. Robotics معرفی شد. دستگاه PDA تولیدی این شرکت نسبت به Newton از امکانات بهتری برخوردار بود. سبک، کوچکتر و با قیمتی کمتر از ۳۰۰ دلار توانست بازار خوبی را به وجود آورد. از همه مهمتر بهره گیری PalmPilot از سیستم عامل که تا به ان روز وجود نداشت در افزایش فروش این دستگاه موثر بود. دستگاه PalmPilot از سیستم عامل تولیدی همین شرکت با نام Palm استفاده می کرد.


پیشرفت هنوز ادامه دارد، شرکت مایکروسافت دوست نداشت این بازار داغ را از دست دهد و خود را درگیر تولید برنامه PDA کرد. در نوامبر سال ۱۹۹۶ این شرکت اولین سیستم عامل پیشرفته خاص PDA ها را با نام Windows CE آماده کرد. بسیاری از شرکتهای تولید کننده مانند HP، Casio و Compaq از این سیستم عامل بر روی محصولات خود استفاده کردند. دنیای PDA ها شروع شد و روز به روز پله های ترقی و پیشرفت را طی کرد تا امروز ما با دستگاه هایی همچون یک کامپیوتر روبرو هستیم و می توانیم بسیاری از نیازهای دیجیتالی خود را در آن ببینیم.


 


انواع PDA :


نسل های امروزی PDA را می توان در دو زیر مجموعه بزرگ به نام های PalmPilot و Microsoft Handheld PC قرار داد. بر روی این دو نسل سیستم عاملی برای روانی کار و بهره گیری از خدمات متنوع وجود دارد. سیستم عامل ها نیز در این دو مجموعه متفاوت است، در نسل PalmPilot از سیستم عامل Palm OS و در نسل Microsoft Pocket PC از سیستم عامل Windows Mobile استفاده شده است. البته این دو سیستم عامل امروزه تفاوت چندانی با هم ندارند، تفاوت فقط در نوع نگارش آن است، مانند ویندوز و مکینتاش.


Palm PDA:


اکثر دستگاه های Palm توسط palmOne حمایت می شوند، برنامه یی که از سوی Zire و Tungsten product lines عرضه شده است.


برخی از مشخصات جذاب این دستگاه به شرح زیر است:


– بهره گیری از دیکشنری بسیار گسترده و قدرتمند، که مشتمل بر ۲۰ هزار لغت می باشد؛


– برنامه شناخت قلم نوری، به عنوان ورودی اطلاعات؛


– سازگار با ویندوز و مکینتاش نصب شده بر روی PC؛


– صفحه نمایشی کوچک که برای استفاده از قلم نوری حساس شده است.


Pocket PC:


نام Pocket PC اسمی است که برای Windows Mobile PDA انتخاب شده است. برخی از امکانات استاندارد این دستگاه را در زیر می خوانید:


– استفاده از برنامه های وورد، اکسل و Outlook از خصوصیات این دستگاه است، البته در همه دستگاه وجود ندارد؛


– سازگار با برنامه Microsoft Outlook بر روی کامپیوترهای شخصی (برای استفاده از برنامه ارسال و دریافت ایمیل در سیستم عامل مکینتاش نیاز به برنامه ی مبدل است)؛


– قابلیت شناسایی سه نوع خط (یک نوع آن دست خط است)؛


– وجود محیطی مجازی تایپ تا کاربر با کمک از کیفیت تصویری بهتر قادر به نوشتن باشد؛


– وجود برنامه Windows Media Player برای پخش فایلهای موسیقی و تصویری.


Smartphones:


این دستگاه تلفیقی است از Cell Phone و PDA. به بیانی بهتر اینگونه می توان گفت که نوعی PDA است که خصوصیات Cell Phone را در خود حل کرده است. موارد زیر برخی از خصوصیات این دستگاه است:


– استفاده از اینترنت از طریق تلفن های سلولی؛


– بهره گیری از انواع سیستم های عامل برای گوشی ها، همچون ویندوز، پالم و غیره.


 


کار PDA چیست :


کارهای پایه PDA را می توان در تنظیم اطلاعات شخصی کاربر(PIM)3، اجرای برنامه های نرم افزاری و هماهنگ ساختن اطلاعات با کامپیوترهای شخصی دانست. در ذیل تا حدودی این مفاهیم را بررسی می کنیم.


PIM:


همه دستگاه های PDA به نوعی در تنظیم فعالیت های شخصی افراد کاربرد دارند. به عنوان نمونه می توان به موارد زیر اشاره داشت:


– ذخیره کردن اطلاعات تماس (نام، آدرس، شماره تلفن، آدرس پست الکترونیکی)؛


To-do List؛


– یادداشت؛


– تعیین قرار ملاقات ها (تقویم)؛


– یادآوری قرار ملاقات ها (ساعت، زنگ هشدار)؛


– انجام محاسبات (ماشین حساب).


نرم افزارهای کاربردی:


 این دستگاه ها برای انجام برخی از برنامه های کاربردی نیز تجهیز شده اند که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:


Word، اکسل، جستجو گر اینترنت و Outlook، Windows Media Player و ثبت صدا که در مدلهای Pocket PC وجود دارند؛


– مدلهای Palm از برنامه DataViz Documents که معادل برنامه های Office است، استفاده می کنند. همچنین جستجو گر اینترنت و برنامه VersaMail که برای چک کردن پست الکترونیکی است؛


– و بسیاری دیگر از برنامه هایی مانند بازی، چند رسانه ها، برنامه تنظیم هزینه ها و برنامه های سفر در این دستگاه ها وجود دارند.


سازگاری با PC:


از آنجایی که PDA ها را می توان بخشی مکمل برای PC دانست، بنابراین برنامه های این دو دستگاه باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند. اگر شما قرار ملاقاتی را بر روی PC خود ذخیره دارید، برای انتقال ان به PDA، باید آن را به زبان PDA ها ترجمه کنید.


سازگاری بین این دو دستگاه بستگی به برنامه های موجود بر روی آنها دارد، در واقع شما باید PDA خود را با PC هماهنگ کنید، اگر از Palm استفاده می کنید باید بر روی PC خود برنامه یی را داشته باشید تا بتوانید از زبان Palm OS استفاده کنید. این موضوع نیز برای Pocket PC نیز صادق است.


در زیر با برخی از راه های ارتباطی بین این دو دستگاه آشنا می شویم:


۱- راه های عمومی:


– استفاده از امواج با برد کم یکی از این راه ها است، وسایل ارتباطی همچون بلوتوث و مادون قرمز بر روی بیشتر PDA ها موجود می باشد و به راحتی می توان از این راه های ارتباطی در تبادل اطلاعات استفاده کرد؛


– استفاده از سیستم های Wi-Fi؛


– بهره گیری از شبکه های گسترده۴ اینترنت بی سیم که بیشتر در Smartphone ها کاربرد دارد؛


– استفاده از کارت های حافظه؛


– پشتیبانی از انواع فرمت های صوتی همچون MP3، میکروفن، خروجی اسپیکر و headphone.


۲- مسیرهای تخصصی:


– دستگاه های امروزی PDA از امکاناتی برخوردار هستند که در روزگار گذشته گرانترین مدل از آن بی بهره بوده است؛ یکی از این امکانات بهره گیری از سیستم کارت خوان SDIO5 است که می تواند شامل کارت بلوتوث، کارت Wi-Fi و GPS باشد؛


– بهره گیری از دوربین های دیجیتال؛


– بهره گیری از اثر انگشت۶ برای استفاده از بخش های امنیتی گوشی.


 


PDA یا کامپیوتر:


این دستگاه نیز همانند کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها از ریز پردازنده استفاده می کند. این ریز پردازنده ها فقط برای PDA ها طراحی شده است و نوع کارآیی آن با توجه به PDA ها و قدرت برنامه های موجود بر روی آن، تنظیم شده است. بر خلاف PC و لپ تاپ ها، پردازنده PDA ها ارزانتر و کوچکتر است. از همین رو است که ریز پردازنده ها متناسب با PDA ها طراحی شده اند، اندازه کوچکتر و قیمت کمتر سبب شده است سرعت پردازش کاهش یابد؛ اما همین سرعت کم برای PDA کافی است.


دستگاه های PDA فاقد هارد دیسک هستند. برنامه ها به صورت پایه بر روی ROM دستگاه ذخیره شده که با هر بار خاموش و روشن کردن در دسترس خواهند بود. اما در مورد برنامه هایی که کاربر بعد ها اضافه می کند باید گفت که دیگر بر روی ROM دستگاه ذخیره نشده و بلکه برای کاهش استفاده از قدرت باطری، بر روی RAM ذخیره می شوند و با هر بار خاموش شدن دستگاه این برنامه ها نیز خاموش می شوند.


با توجه به رشد PDA ها و قدرتمند تر شدن برنامه ها، نیاز به حافظه بیشتر ROM محسوس شد، چنانکه در دستگاه های Pocket PC چنین امری رخ داده است، از همین رو است که به تازگی سازندگان به استفاده از کارتهای فلش روی آورده اند و شرکت Palm با تولید مدل Palm Tungsten E2 بنیانگذار این صنعت است. تفاوت حافظه Flash با سایر حافظه ها در این است که حتی با اتمام باطری و حتی خارج کردن باطری از دستگاه اطلاعات شما حفظ شده و نیازی به تنظیم دوباره اطلاعات نیست.


 


بخش های PDA:


باطری:


باطری در PDA یکی از مهمترین ارکان آن است. برخی مدلها از باطری های آلکالاین (AAA) و برخی دیگر از باطری های شارژی (lithium، nickel-cadmium، nickel-metal hydride) استفاده می کنند. به هر حال عمر باطری به نحوه کارکرد بستگی دارد. در زیر به چند مورد که در مصرف باطری تاثیر به سزایی دارند، اشاره می شود:


– سیستم عامل؛


– مقدار حافظه ها؛


– برقراری تماس های بی سیم همچون بلوتوث و Wi-Fi؛


– نور پس زمینه.


باطری ها طول عمر های متفاوتی دارند، اما نحوه کارکرد همه آنها به یک شکل است. زمانیکه باطری شما آنقدر کاهش می یابد که دیگر نمی توانید دستگاه را روشن نگه دارید، در خود PDA مقداری باطری برای حفظ اطلاعات در حافظه RAM، وجود دارد.


با این وجود چنانچه، باطری را به طور کلی از دستگاه جدا سازید، اطلاعات موجود فقط برای ۳۰ دقیقه و حتی کمتر در حافظه RAM ذخیره می ماند و بعد از این زمان همه اطلاعات صفر خواهد شد. البته این خصوصیت در همه PDA ها وجود ندارد.


صفحه نمایش:


دستگاه های PDA برای نمایش دادن اطلاعات از صفحه نمایش های LCD7 استفاده می کنند. برخلاف PC و لپ تاپ ها که صفحه نمایش منحصرا برای خروجی اطلاعات کاربرد دارند، در PDA ها صفحه نمایش هم برای خروجی اطلاعات و هم ورودی اطلاعات کاربرد دارد.


صفحه نمایش در PDA ها برخی از مشخصات زیر را با خود دارند:


– استفاده از صفحه نمایش های TFT8 که هم در محیط بیرون و هم محیط های داخلی کاربرد دارند؛


– وجود انواع مختلف تفکیک پذیری در به نمایش گذاشتن اطلاعات برای وضوح بیشتر؛


– صفحه نمایش رنگی؛


– نور اندک برای خواندن متون، که مانع از آزار چشم در هنگام خواندن می شود.


ورودی اطلاعات:


ورودی اطلاعات در PDA ها متفاوت است. برخی از آنها از قلم نوری استفاده می کنند و برخی دیگر علاوه بر قلم نوری از صفحه کلید نیز بهره مند هستند.


برخی نیز از سیستم handwriting استفاده می کنند. شما می توانید با دست خط خود اطلاعات را وارد کرده، سیستم پردازش دستگاه این اطلاعات را تطبیق داده و منظور از هر نوشته را به صورت متون منطقی قابل درک برای دستگاه آماده می کند. این روش وارد کردن اطلاعات را در اصطلاح Graffiti می نامند. البته پیش از استفاده از این روش باید مشابه حروف دست خط را با حروف منطقی دستگاه تطبیق کرد تا در حین انجام عملیات نوشتاری دچار مشکل نشوید.


همانطور که ذکر شد، روشهای دیگری همچون صفحه کلید نیز برای وارد کردن اطلاعات وجود دارد، اما در برخی از مدلهای PDA شما به صفحه کلیدی کامل دسترسی ندارید و فقط با چند کلید خاص روبرو هستید که برای انجام کارهای navigation کاربرد دارند. با وجود این، PDA این قابلیت را دارند تا از طریق بلوتوث یا USB از صفحه کلید استفاده کنند.


به هر حال، مهمترین و پرکاربرد ترین روش ورودی اطلاعات در PDA ها قلم نوری است که به راحتی می توان از آن استفاده کرد. در نسل جدید PDA ها، با کمک قلم نوری می توان به همه اطلاعات و بخش ها دسترسی داشت و گاهی اوقات به صفحه کلید نیاز پیدا می کنید.


 


خرید PDA:


اگر به دنبال خرید یک PDA هستید، بدون شک برای شما سوال «من چه استفاده یی از این دستگاه خواهم کرد؟» پیش خواهد آمد. اگر هدف شما از خرید یک PDA فقط تنظیم قرار ملاقات ها و کارهای روزانه است، نیازی به یک دستگاه پیشرفته با امکانات فراوان نیست و مدل های PIM قادر به برطرف کردن نیازهای شما هستند.  اما اگر از آن دست افرادی هستید که مدت زیادی را در سفر هستید و نیاز به ارسال و دریافت ایمیل دارید و یا زمان زیادی را در اینترنت صرف می کنید، مدل هایی که از سیستم Wi-Fi پشتیبانی می کنند، جوابگوی شما خواهند بود.


بسیاری از مردم به PDA به عنوان کامپیوتری همراه نگاه می کنند، که بسیار ارزانتر و سودمندتر است. علاوه بر آن، این قابلیت در PDA ها وجود دارد که خود را با برنامه های کامپیوتر شخصی شما سازگار سازند. به عنوان نمونه اگر هر روز با ایمیل سروکار دارید و به Microsoft Outlook نیز دسترسی ندارید، قطعا مدلهایی که از Palm OS پشتیبانی می کنند برای شما انتخاب مناسبی خواهند بود. اما اگر روزانه مقادیر فراوانی مطالب تایپی در دستان شما وجود دارد و مدام در حال سفر هستید، مدلهای Pocket PC می توانند جایگزین مناسبی برای نوت بوک باشند.


البته نباید نوع ورودی اطلاعات را فراموش کرد. اگر هدف شما از خرید PDA دست یافتن به ارسال راحت تر پست الکترونیکی یا تایپ متون بلند است، باید مدلی را انتخاب کنید که دارای صفحه کلید باشد، یا اگر چنین مدلی را بدست نیاوردید، می توانید از صفحه کلید های جانبی که از طریق بلوتوث با دستگاه ارتباط برقرار می کنند، استفاده کنید.


از نکات دیگری که در هنگام خرید PDA باید به آن توجه شود، اندازه و صفحه نمایش است. اندازه دستگاه PDA باید به گونه یی باشد که بدون دردسر در دستان شما قرار گیرد و در عین حال از صفحه نمایش قابل قبولی برای نشان دادن اطلاعات برخوردار باشد.


اگر از آن دست افرادی هستید که به بخش های خاصی از PDA چون GPS، MP3 player و یا دوربین دیجیتال توجه دارند، باید در انتخاب خود دقت بیشتری داشته باشید. در واقع باید مدلهایی را انتخاب کنید که حافظه زیاد، کیفیت صدای مناسب و دوربین و لنز قدرتمندی را داشته باشند. یا اگر هم علاقه زیادی به نگهداری اطلاعات با حجم زیادی دارید، مدلهایی از PDA را انتخاب کنید که از حافظه های flash پشتیبانی می کنند.


همچنین در زمان خرید یک PDA باید به نوع سیستم عامل آن توجه کنید و نوع انتخابی خود را با توجه به سیستم عاملهای دیگر وسایل اطراف خود منطبق کنید تا در هنگام تبادل اطلاعات دچار مشکلات فراوانی نشوید.


 


پرسش و پاسخ:


در زیر به برخی از پرسش های رایج در خصوص PDA ها پاسخ داده شده است:


– به چه علتی به PDA نیازمند هستیم؟


اگر شما تعداد زیادی شماره تلفن و یا آدرس دارید و نیاز است تا این شماره ها و آدرس ها همیشه در کنار شما باشند؛ این دستگاه انتخاب مناسبی خواهد بود.


چنانچه نوع کار شما به گونه یی است که نیازمند چند نوع تقویم است، با کمک PDA می توان این نیاز را حل کرد.


آدم فراموش کاری هستید، یا آنقدر سرتان شلوغ است که قرار ملاقاتها را فراموش می کنید؛ با یک زنگ هشدار دهنده می توان این مشکل بزرگ را از سر راه برداشت.


نیاز به اینترنت دارید، نامه مهمی برایتان ارسال شده و باید ایمیل خود را چک کنید، اما در سفر هستید و به اینترنت دسترسی ندارید؛ با داشتن PDA دیگر مشکلی نخواهد بود.


همیشه در حال مسافرت هستید و نیاز است که به اینترنت هم دسترسی داشته باشید، اما استطاعت خرید لپ تاپ را ندارید، پس PDA بخرید.


– قیمت PDA در بازار چه قدر است؟


قیمتها بر اساس کارایی سنجیده می شوند. در بازار  ایران نیز PDA ها با قیمت های مختلفی وجود دارند. قیمتها تقریبا از ۳۰۰ هزار تومان شروع می شوند و تا حدود یک میلیون تومان هم می رسند. البته برای آگاه شدن از قیمتهای دقیق تر، می توانید به ویژه نامه پیام هفته نامه نگاهی بیاندازید. به عنوان نمونه می توان مدل PDA1 ساخت شرکت i-mate را نام برد که در بازار ایران با قیمتی در حدود ۵۵۰ هزار تومان در دسترس است.


– کدام سیستم عامل برای PDA بهتر است؟


هر سیستم عاملی خصوصیات خاص خود را داراست. از آنجایی که استفاده از سیستم عامل Palm OS کاربران بیشتری دارد، لذا اکثر برنامه هایی که برای PDA ها ارایه شده اند با این سیستم عامل منطبق هستند. مزیت این سیستم عامل و برنامه های منطبق با آن، استفاده کم از حافظه، سرعت زیاد در استفاده از برنامه ها. به گفته کاربران، سیستم عامل Palm OS بسیار ساده و روان است. البته سیستم عامل PocketPC که نوعی ویندوز است، مزیت های خاص خود را دارد؛ همچون وجود برنامه های Word و Excel که برای کاربران ایرانی شناخته شده هستند. همچنین نمی توان وجود برنامه هایی مانند پخش کنند MP3 و MPEG، که از سوی سازندگان در برنامه نصب شده است، چشم پوشید. اما این سیستم عامل برای اجرا و برنامه های منطبق با آن، به حافظه زیادی نیاز دارند و اجرای آنها نسبت به سیستم عامل Palm کند تر است. از آنجایی که بیشتر سیستم عاملها در ایران ویندوز می باشند، لذا ما هم به شما پیشنهاد می کنیم که مدلهای Pocket PC را تهیه کنید، تا در انطباق برنامه ها و فایل ها دچار مشکلی نشوید.


– برای یک PDA چه حافظه یی مناسب است؟


نوع و مقدار حافظه ارتباط مستقیمی با نوع کارکرد شما دارد. اگر از PDA فقط برای تنظیم کارهای روزانه استفاده می کنید که نیازی به حافظه بالا و پر سرعت نیست. اما اگر از اینترنت استفاده می کنید، به موسیقی گوش می دهید، از دوربین دیجیتال استفاده می کنید، به طبع حافظه قوی و بالایی را نیاز دارید. امروزه می توان به کمک حافظه های جانبی مشکل کمبود حافظه را حل کرد. در این مورد نگران نباشید.


– آیا PDA به انواع ویروس ها آلوده می شود؟


ویروس ها تا کنون چند مدل PDA را آلوده کرده اند. به عنوان مثال ویروس Phage، برخی از مدلهای Palm را آلوده و به فایلهای اجرایی حمله کرده بود که کارایی دستگاه را کاهش داده بود. از همین رو برای محافظت دستگاه به Anti Virus نیاز دارید که می توانید آن را در دستگاه نصب کنید و مشکل شما حل شود. اما با این وجود در نصب برنامه ها، انتقال داده ها و Download از اینترنت دقت داشته باشید. همه ویروس ها شناسایی نمی شوند.


– امروز مدلی از PDA را خریداری کردم، بعد از چه مدتی این مدل از رده خارج خواهد شد؟


دستگاه های PDA در حال رشد و پیشرفت هستند، همانند دنیای کامپیوتر، و آهنگ رشد نیز به سرعت نواخته می شود. از همین رو نمی توان مدت دقیقی را بیان کرد. امروزه با PDA هایی روبرو هستیم که تا حدودی می توانند نیازهای شما را برطرف کنند، فردا مدل جدید ارایه می شود که می تواند نیازهای بیشتری را برطرف کند و روزهای دیگر.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید