تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 2
بازدید امروز : 474
بازدید دیروز : 300
بازدید این هفته : 474
بازدید این ماه : 15271
کل بازدیدها : 799396

تغییر رفتار انسان در اثر دیدن پول


تحقیقات جدید نشان می‌دهد، مشاهده پول می‌تواند به صورت ناخودآگاه سبب تغییر رفتار انسان‌ها شود.
به گزارش ایرنا به نقل از «آسوشیتدپرس»، گروهی از محققان دانشگاه «مینه‌سوتا» در آمریکا در مطالعه‌ای جدید جمعی از دانشجویان داوطلب را به دو دسته تقسیم کرده و آنها را در مواجهه با ‪ ۹‬آزمایش و معما قرار دادند با این تفاوت که برای گروه اول در خلال این آزمایشها مقادیری پول به نمایش درمی‌آمد اما گروه دوم همان آزمایشها را بدون مواجهه با پول انجام دادند.
نتایج این مطالعه که در شماره روز جمعه نشریه علمی «ساینس» به چاپ رسیده نشان داد دو گروه یاد شده عملکردهای متفاوتی داشتند و این امر حاکی از آن است که حتی مشاهده پول می‌تواند بر رفتار انسان در شرایط مختلف تاثیر بگذارد.
به گفته «کتلین ووس» دستیار پروفسور بازاریابی در دانشگاه «مینه‌سوتا» و سرپرست این مطالعه، مشاهده پول می‌تواند روی افراد تاثیر مثبت و یا منفی داشته باشد.
وی افزود: قرار گرفتن در معرض پول سبب بروز حس کفایت و عدم نیاز به دیگران در انسان می‌شود و می‌تواند میزان اجتماعی بودن را در انسانها کاهش دهد.


«ووس» عنوان کرد: اجداد قدیمی انسان‌ها احتمالا برای انجام کارها و رسیدن به اهداف خود مثلا ساختن پناهگاه و یا شکار نیاز به همکاری دیگران داشته‌اند اما در ابتدا معامله کالا به کالا و در نهایت پول در میان مردم رایج شد به طوری که انسانها می‌توانستند بدون نیاز به کمک مستقیم دیگران و تنها با برخورداری از پول کارهای خود را انجام بدهند که این امر احتمالا میزان اجتماعی بودن انسان را نیز کاهش داده است.


در یکی از این آزمایش‌ها دانشجویان داوطلب به دو گروه تقسیم شدند و از آنها خواسته شد با یک سری کلمات پراکنده جمله‌سازی کنند. بررسی این جمله‌ها نشان داد جمله‌های ساخته شده توسط افرادی که در حین آزمایش پول مشاهده کرده‌اند، به صورت ناخوداگاه به میزان بیشتری با مسایل مادی و پول ارتباط دارد.


در آزمایشی دیگر دانشجویان به حل یک معما مشغول شدند و آن دسته از دانشجویان که در موقعیتی نشسته بودند که می‌توانستند مقداری پول مشاهده کنند به طور میانگین پس از ‪ ۵/۱‬دقیقه برای حل معما تقاضای کمک کردند اما دانشجویان دیگر که پولی نمی‌دیدند به طور میانگین پس از ‪ ۳‬دقیقه درخواست کمک کردند.


به گفته محققان، حتی مشاهده جزیی پول نیز می‌تواند در نوع رفتار و اهداف فرد تاثیر بگذارد و به صورت ناخوداگاه سبب کاهش حس وابستگی فرد به سایرین شود.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید