تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 1
بازدید امروز : 397
بازدید دیروز : 2521
بازدید این هفته : 4175
بازدید این ماه : 18972
کل بازدیدها : 803097

جلوگیری از گرمازدگی در هوای گرم تابستان

 


 


هوای تابستانی روز به روز گرم تر می شود و جلوگیری از گرمازدگی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. کارشناسان توصیه کرده اند که خودداری از ورزش زیر نور شدید آفتاب برای جلوگیری از گرمازدگی چندان کار درستی نیست. زیرا اگر رطوبت هوا بالا باشد خطر گرمازدگی بیشتراست. سالخورگان نیز باید مواظب گرمازدگی در اتاق باشند.کاواهارا تاکاشی” محقق مرکز علوم ورزشی ژاپن گفت : در روزهای بارانی هوا مرطوب ست، هنگام ورزش باید خطر گرمازدگی را مورد توجه قرار داد. با ورزش در چنین هوایی ، آب زیادی از بدن خارج می شود و انرژی از دست می رود و یا انرژی ذخیره شده و باعث بالا رفتن حرارت بدن می گردد. این محقق ژاپنی ۱۵ پرونده مرگ دانش آموزان بر اثر گرمازدگی از سال ۱۹۷۵ تاکنون را مورد تحقیق و بررسی قرار داده و کشف کرده است که حدود ۴۰ در صد آنها به دلیل گرمازدگی مردند. ولی در زمانی که حرارت هوا کمتر از ۳۰ سانتیگراد بوده است. علت عمده آن ، رطوبت بالای هوا بوده است. وی عقیده دارد که مردم هنگام ورزش در روزهای بسیار گرم به جلوگیری از گرمازدگی توجه می کنند ولی زمانی که حرارت هوا بالا نیست اما رطوبت هوا زیاد است ، به این مسئله توجهی ندارند. وی به مردم توصیه می کند : به ورزش و پیاده روی در تابستان بپردازند و به حرارت هوا نیز توجه توجه داشته باشند. آنها همچنین باید به شرایطی مانند رطوبت ، سرعت باد ، تابش مستقیم نور آفتاب توجه کنند.


 تابستان سال گذشته ، در ژاپن شمار کسانی که در اتاق های خود گرمازده شدند، زیاد بود. آنها زیر تابش نور شدید آفتاب نبودند، اما اتاق هایشان گرم و مرطوب بود. از این میان اکثرا سالخورگانی هستند که به استفاده از کولر علاقه ندارند و کم آب می نوشند. نتیجه تحقیق و بررسی پرفسور ” هاناوا ریویی چی ” از دانشگاه تجارتی ژاپن در سال ۲۰۰۰ ثابت می کند که ۴۶ در صد سالخورگانی که در همین سال گرمازده شدند ( میانگین سنی ۷۴ سال داشته اند.) آنها در داخل اتاق های خود گرمازده شدند. علت عمده این است که سالخوردگان نسبت بالا رفتن حرارت هوا را دیر احساس می کنند ، آنها گرمی حس نمی کنند بلکه بدن شان تحمل گرما را ندارد. 


برای جلوگیری از گرما زدگی در اتاق باید آب بیشتری نوشید. در هوای چله تابستان باید به استفاده از کولر توجه کرد. بخصوص در مرکز شهر که پدیده جزیره گرمای زیاد وجود دارد. با باز کردن پنجره ها نمی توان حرارت اتاق را کاهش داد . یکی از پرفسورهای دانشگاه ” کیوکین ” گفت : در این زمان باید به تعدیل و تنظیم حرارت اتاق توجه کرد و بهتر است حرارت کولر حدود ۲۷ سانتیگراد تنظیم شود.


  


کارشناسان پیشنهاد کرده اند که در اتاق و یا در خارج از اتاق باید به وضع فیزیکی انسان توجه کرد. باید به جای تهویه هوا به دنبال ایجاد سایه و استفاده از کولر بود تا کند یابد. می توان برای این کار از یخ و آب سرد استفاده کرد و اگر مشکلی پیش آمد و فرد دچار گرمازدگی شد، از بیمارستان کمک گرفت.VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید