تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 2
بازدید امروز : 397
بازدید دیروز : 2521
بازدید این هفته : 4173
بازدید این ماه : 18970
کل بازدیدها : 803095

فیلم هایی که روی پرده می آیند…


 

 

 

 

 

 

   

 فصل جدید اکران سینماها

همیشه پای تماشاگر در میان است… این هفته چند فیلم جدید روی پرده سینماها می روند و با احتساب فیلم کمال تبریزی که از هفته گذشته اکران شده، فصل جدید اکران سینماها شروع می شود. با توجه به اینکه تنها یک ماه تا ماه رمضان باقی مانده، مردادماه آخرین زمان برای اکران مناسب فیلم ها تا پیش از عید فطر است

 

از این هفته فیلم های فرزند خاک(محمدعلی باشه آهنگر)، پرچم های قلعه کاوه(محمد نوری زاد)، سربلند(سعید تهرانی) و مینای شهر خاموش(امیرشهاب رضویان) روی پرده می روند. البته قرار بود «فرزند خاک» و «مینای شهر خاموش» از هفته گذشته اکران شوند که به دلایلی اکران این دو فیلم به این هفته موکول شد.

همیشه پای یک زن در میان است

نمی توان «همیشه پای یک زن در میان است» را جدید ترین فیلم کمال تبریزی دانست چرا که او فیلم «پاداش» را نیز در مراحل فنی دارد. «همیشه پای یک زن در میان است» سال گذشته در جشنواره به نمایش درآمد و با اینکه چندان به مذاق منتقدان خوش نیامد، اما مردم از آن استقبال کردند و این فیلم عنوان بهترین فیلم مردمی را از آن خود کرد. به اعتقاد برخی از منتقدان فیلم تبریزی طنز یکدستی ندارد و از همه گونه شوخی و کمدی برای خنداندن تماشاگر استفاده کرده است. ضمناً فیلم قصد دارد حرف های گنده گند ه یی هم به تماشاگری که برای تفریح و خندیدن به سینما آمده بزند که چندان به مذاق تماشاگر خوش نمی آید. با این حال به نظر می رسد به خاطر حال و هوای مفرح فیلم و البته ترکیب جذاب بازیگران که یک مهران مدیری متفاوت را هم در خود دارد، فیلم کمال تبریزی در زمره آثار پرفروش امسال سینمای ایران قرار بگیرد.

فرزند خاک

فیلم محمدعلی باشه آهنگر بیشتر به خاطر مضمونش در جشنواره فجر تحویل گرفته شد تا نوع روایت و ساختارش. باشه آهنگر پیش از این دو فیلم «نیمه گمشده» و «نبات داغ» را هم کارگردانی کرده که البته این دو فیلم چندان که باید دیده نشدند. اما او با «فرزند خاک» در جشنواره سال گذشت توانست نگاه های بسیاری را به سمت خود جلب کند. به لحاظ ساختاری هم فیلم جدید باشه آهنگر تفاوت های بسیاری با دو فیلم قبلی او دارد. فیلم «فرزند خاک» مضمون بسیار تاثیرگذار و مهمی دارد و درباره مفقودالاثرهای جنگ تحمیلی است.

این فیلم که از تولیدات سازمان توسعه سینمایی سوره حوزه هنری است، داستان زنی را به تصویر می کشد که معتقد است همسر مفقودالاثرش در دیاری غریب چشم به راه اوست. در این فیلم مهتاب نصیرپور، شبنم مقدمی، حمید ابراهیمی، قاسم زارع و حسین آهنگر به ایفای نقش پرداخته اند.

این اثر از فیلم های تحسین شده جشنواره فیلم فجر سال گذشته است که موفق به دریافت سیمرغ زرین نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. سیمرغ بلورین فیلمنامه بخش معناگرای سینمای بین الملل و لوح تقدیر مسابقه راه انبیا دیگر جوایز این فیلم است.

«فرزند خاک» قرار است با تبلیغات فراوانی اکران شود تا بتواند تماشاگران بیشتری را به سمت این نوع آثار فرهنگی جلب کند. این فیلم قرار بود از هفته گذشته به جای «انعکاس» روی پرده برود اما به خاطر فروش بالای «انعکاس» و توافق تهیه کنندگان این دو فیلم، اکران فیلم باشه آهنگر یک هفته به تاخیر افتاد.

پرچم های قلعه کاوه

درحالی که بسیاری از آثاری که قدرت جذب مخاطب را دارند یا فیلم های ارزشمندی که تا حدودی می توانند گلیم خود را از اکران بیرون بکشند پشت خط نمایش عمومی گیر کرده اند، اکران فیلم ضعیف محمد نوری زاد که نه آنچنان ارزش های هنری – سینمایی دارد و نه می تواند پرفروش باشد، در این موقع سال کمی عجیب است. این فیلم در حال و هوای همان سریال «چهل سرباز» محمد نوری زاد است که تا چندی پیش از شبکه دو پخش می شد. «پرچم های قلعه کاوه» به مقاومت ایرانیان برابر حمله مغول ها می پردازد. محمد صادقی، داود رشیدی، رضا صفایی پور و بهزاد فراهانی از جمله بازیگران این فیلم هستند. جالب اینکه ضعف های تکنیکی این فیلم به حدی است که آدم را به یاد فیلم های ۳۰ ،۴۰ سال پیش می اندازد.

با این همه این فیلم در جشنواره فیلم فجر جایزه بهترین جلوه های ویژه را از آن خود کرد. به نظر می رسد با اکران «پرچم های قلعه کاوه» سینماهای نمایش دهنده این فیلم روزهای کم مخاطبی را با صندلی های خالی تجربه خواهند کرد.

دیوار

فیلم جدید محمدعلی طالبی دو هفته یی است که اکران شده اما هنوز نتوانسته انتظاراتی را که در گیشه از آن می رفت برآورده کند. «دیوار» فیلم آبرومند و خوش ساختی است که برای جذب مخاطب ساخته شده. طالبی پس از چند تجربه نه چندان موفق مانند «سرخی سیب کال» و «ماه شب چهارده» تصمیم گرفت یک فیلم پرفروش با بازیگران حرفه یی را جلوی دوربین ببرد. «دیوار» با بازی گلشیفته فراهانی، محمد کاسبی، آزیتا حاجیان و مهرداد صدیقیان داستان دختر نوجوانی است که تصمیم می گیرد با موتور روی دیوار مرگ به حرکات نمایشی بپردازد و کار پدر مرحومش را ادامه دهد. این فیلم نامزد دریافت شش سیمرغ بلورین از جشنواره فجر شد و سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری را به خاطر فیلمبرداری زیبای حسین جعفریان از آن خود کرد.

مینای شهر خاموش

«مینای شهر خاموش» حدود دو سال است که در نوبت اکران به سر می برد. این فیلم در بیست وپنجمین جشنواره فیلم فجر برای امیرشهاب رضویان سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و برای عزت الله انتظامی سیمرغ بلورین ویژه هیات داوران را به ارمغان آورد و همچنین در هفت رشته بهترین فیلم، کارگردانی، تدوین، موسیقی متن، طراحی صحنه، صدابرداری و بازیگر مکمل مرد نامزد دریافت سیمرغ بود اما با همه اینها نتوانست در زمان خودش اکران شود و حالا بعد از دو سال بالاخره قرار است رنگ پرده را به خود ببیند. «مینای شهر خاموش» با بازی عزت الله انتظامی، شهباز نوشیر، صابر ابر، مهران رجبی، رویا جاویدنیا، هیلدا رنجبران، رضا خمسه و مریم مسچیان ماجرای دکتر بهمن پارسا – جراح موفق قلب – است که پس از ۳۳ سال از آلمان به ایران برمی گردد و پس از عمل موفقیت آمیز یک جانباز جنگ، همراه پیرمردی به نام قناتی و بهرامی، جوانی که راننده بیمارستان است، به شهر بم می رود. دکتر پارسا به دنبال گذشته اش می گردد و در این مسیر کم کم از رازی قدیمی آگاه می شود. امیرشهاب رضویان زمان فیلمش را که در جشنواره فجر کمی طولانی بود به چیزی کمتر از صد دقیقه کاهش داده تا هم ریتم فیلم بهتر شود و هم شرایط اکران مناسب تری به لحاظ تعداد سانس های نمایش داشته باشد.

سربلند

«سربلند» با نام قبلی «همیشه سربلند» به کارگردانی سعید تهرانی یک تله فیلم بود که قرار بود از تلویزیون پخش شود اما بعدها تصمیم گرفته شد از آن یک کپی ۳۵ کشیده و راهی پرده سینماها شود. «سربلند» پس از «ده رقمی» دومین تله فیلمی است که در سال جاری اکران می شود. «سربلند» نسخه امروزی فیلم «کوچه مردها» ساخته سعید مطلبی است. در این فیلم سعید تهرانی در کنار سروش صحت، عسل بدیعی، مریم سلطانی، خسرو فرحزادی، کاظم نجارزاده، غلامرضا اصانلو و ثریا قاسمی بازی کرده و ابوالفضل پورعرب هم حضوری افتخاری در این اثر دارد. این فیلم همانند «کوچه مردها» داستان دو دوست است که دل به یک دختر می بندند و یکی از آنها وقتی علاقه دوستش را به دختر می بیند خود را کنار می کشد اما… قرار است «سربلند» خارج از گروه های پنج گانه سینمایی و در سینماهای آزاد به اکران عمومی درآید.

ریسمان باز

«ریسمان باز» در جشنواره فجر در بخش مهمان و به صورت محدود به نمایش درآمد اما همین چند نمایش کافی بود تا دومین فیلم بلند مهرشاد کارخانی برای خود طرفدارانی پیدا کند. کارخانی که پیش از این در سمت عکاس در سینما فعالیت می کرد، فیلم دیگری با نام «گناه من» را نیز آماده نمایش دارد که در جشنواره بیست و پنجم و آن هم در بخش مهمان به نمایش درآمد. این فیلم که حمید گودرزی و نیوشا ضیغمی در آن بازی می کردند هنوز فرصت اکران عمومی پیدا نکرده است.

اما «ریسمان باز» داستان دو دوست است که ۲۴ ساعت مهلت دارند یک راس گاو را از پایین شهر به مقصدی در بالای شهر برسانند. پژمان بازغی، بابک حمیدیان، کرامت رودساز و نرگس محمدی بازیگران این فیلم خیابانی هستند که قرار است پس از پایان اکران فیلم «ده رقمی» در گروه عصر جدید روی پرده برود.

حقیقت گمشده

فیلم دوم محمد احمدی پس از فیلم به نمایش درنیامده «شاعر زباله ها» قرار است پس از اکران فیلم «سربلند» در چند سینمای محدود به اکران عمومی درآید. این فیلم روایتگر زندگی سه خانواده است که تقدیر باعث روابطی بین آنها می شود. در این فیلم حمید فرخ نژاد، پریوش نظریه، احمد مهرانفر، مریم رهبری، یعقوب غفاری، ستاره چالاکی و حبیب دهقان نسب ایفای نقش می کنند. این فیلم که پیش از این «چگونه ارکستر هماهنگ می شود» نام داشت، شیوه روایی غیرکلاسیکی دارد که البته هنوز برای تماشاگر ایرانی جا نیفتاده است. این فیلم در جشنواره سال گذشته در بخش مهمان به نمایش درآمد و تقریباً مهجور ماند.

اوضاع گیشه

در بین فیلم های روی پرده «ده رقمی» و «انعکاس» فروش بسیار خوبی داشته اند. «انعکاس» از مرز ۴۰۰ میلیون تومان فروش گذشته و «ده رقمی» هم ۳۰۰ میلیون را پشت سر گذاشته است؛ البته «ده رقمی» با توجه به حال و هوای مرفهی که دارد و با آن همه تیزری که تلویزیون برایش پخش می کند، باید به این فروش هم دست یابد. اما «انعکاس» با توجه به فضای جدی اش به فروش بسیار خوبی دست یافته است. «دیوار» چندان پرقدرت شروع نکرد اما رفته رفته مخاطب خودش را پیدا می کند و بر فروشش افزوده می شود.

«حس پنهان» هم در مجموع فروش متوسطی داشت و به نظر می رسد در نهایت به رقمی حدود ۲۵۰ میلیون تومان دست پیدا کند. اما «زن ها فرشته اند» به فروش بسیار خوبی دست یافت. دومین فیلم شهرام شاه حسینی تقریباً دوبرابر فیلم اولش «کلاغ پر» فروش کرد و حدود ۷۵۰ میلیون تومان فروخت. به نظر می رسد طی هفته های آینده با توجه به چند فیلمی که اکران خواهند شد و پتانسیل ضعیف آنها برای جذب مخاطب، سینماها تا آغاز اکران عید فطر روزهای

نه چندان پرمخاطبی را شاهد باشند.

اکران عید فطر

عید فطر در طول یک دهه گذشته یکی از بهترین زمان های نمایش برای فیلم بوده و رقابت شدیدی بین پخش کنندگان برای نمایش فیلم هایشان در این زمان بوده است. امسال هم قرار است پنج فیلم در گروه های سینمایی و دو فیلم در گروه آزاد از عید فطر روی پرده بروند. «دعوت» جدید ترین فیلم ابراهیم حاتمی کیا بدون اینکه در جشنواره فجر شرکت کند، راهی اکران عمومی در عید فطر خواهد شد. «سه زن» ساخته منیژه حکمت پس از کش و قوس های فراوان با دریافت پروانه نمایش یکی دیگر از فیلم های اکران عید فطر است. «آواز گنجشک ها»ی مجید مجیدی هم در این زمان روی پرده می رود. مانی حقیقی هم فیلم «کنعان» را از عید فطر روی پرده می فرستد. یک فیلم کمدی هم از یکی دو هفته پس از عید فطر اکران خواهد شد. «خواستگار محترم» ساخته داود موثقی از دیگر فیلم های این اکران است که خوراک علاقه مندان سینمای کمدی را تامین خواهد کرد. پرونده هاوانا(علیرضا رئیسیان) و آتش سبز(محمدرضا اصلانی) هم قرار است در سینماهای آزاد اکران شوند.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید