تبلیغات

آمار بازدید

کاربران آنلاین: 2
بازدید امروز : 2414
بازدید دیروز : 279
بازدید این هفته : 3637
بازدید این ماه : 18434
کل بازدیدها : 802559

بیوگرافی جت لی Jet Lee

 

در ۲۶ آپریل ۱۹۶۳ در بی جینگ چین به دنیا آمد.
نام اصلیش لی لیانجی است.
او آخرین فرزند خانواده بوده و ۲ خواهر و ۲ برادر دارد.
همسرش نینا لی چی بازیگر و متولد ۳۱ دسامبر ۱۹۶۱ در شانگهای چین است.آنها در ۱۹ سپتامبر ۱۹۹۹ با هم ازدواج کردند و یک دختر به نام جین دارند که در ۱۹ آوریل ۲۰۰۰ به دنیا آمد.
جت از همسر قبلیش کیوآنگ هااونگ هم ۲ دختر دارد. آنها در سال ۱۹۹۰ جدا شدند.
از بهترین های آسیایی در سینما و همپای جکی چان به شمار میرود.
فیلمهای پرسرعت و همراه با کمی طنز او را به چهره ای محبوب بدل کرده است.
وقتی ۲ سال داشته پدرش میمیرد و پسرها مجبور میشوند همپای مادر کار کنند. او آرزوی داشتن یک دوچرخه را داشته که تا موقع جوانی به آن نمیرسد.
او اوقات بیکاری را به باشگاه ووشو بی جینگ میرود و صادقانه کار میکند تا جایی که پس از مدتی از او برای تدریس در همان جا دعوت میشود که حسادت دوستانش را به دنبال داشت. او در آن زمان تنها ۸ سال داشت.
با اینکه از همان ابتدا در حد حرفه ای ها بود ولی خیلی خجالتی بوده است.
جت بعد از آن خانه را ترک میکند و برای اولین بار مقام قهرمانی را کسب میکند و همین باعث میشود به عنوان نمایش دهنده بر روی میز تنیس در افتتاحیه مسابقات بین المللی انتخاب شود.
سپس بورس تحصیلی تربیت بدنی را به دست میاورد و کم سن وسال ترین دانشجوی دانشگاه میشود که به همراه ۲۰ جوان فوق العاده چینی به تمرینات خود در ووشو ادامه میدهد.
در تور ایالات متحده پذیرفته میشود و چینی ها همه به طلای مسابقات دست می یابند و جت اولین بار مزه قهرمانی دنیا را تجربه میکند.
در همین زمان جایزه خونین ترین مسابقه چین را به دست میاورد ولی طی یک حادثه با شمشیر سر خودش را نیز زخمی می کند. جالب اینکه کسی متوجه زخامت او نمیشود تا موقعی که از شدت خونریزی بیهوش میشود.
بعد ازآن ۱۲ سال پیاپی این مقام را حفظ میکند و از سوی کمیته برای خوش آمد گویی به رئیس جمهور آمریکا دعوت میشود و در ۱۶ سالگی به کسی تبدیل میشود که همه جای چین او را میشناسند.
او سپس سفر معنوی اش را آغاز میکند و با پرفورمانسی قابل توجه در معبد شائولین در سال ۱۹۷۹ وارد دنیای سینما میشود و بازی او مانند بمبی صدا میکند.
او کوششی نافرجام در کارگردانی چند فیلم داشته ولی سالها بعد با متولد شده برای دفاع (۱۹۸۶) در مسیر تازه ای می افتد و آثاری چون روزی روزگاری در چین و سریال سای یوک در اوایل دهه ۹۰ او را به درجه بالایی میرساند.
لی در همه جا طرفدارانی پیدا میکند و ستاره اکشن آسیا میشود و فیلمهایش به توفیق جهانی دست میابند.
در سال ۹۸ پس از رد پیشنهاد از سوی جکی چان برای بازی در نقش ویلین در اسلحه مرگبار ۴ دعوت میشود و این تازه آغازی است برای اینکه او به سوپر استار هنرهای رزمی سینما تبدیل شود.
با رومئو باید بمیرد (۲۰۰۰) و بوسه اژدها (۲۰۰۱) کارش را ادامه میدهد . اما به دلیل خشونت زیاد و خونریزی که به راه انداخته از ورود کودکان به سینما جلوگیری میشود و او به همه قول میدهد که از این به بعد انسانی تر کار کند.
در سال ۲۰۰۲ به جرگه بازیگران چینی فیلم قهرمان میپیوندد و در سال ۲۰۰۳ با DMX خواننده جنجالی رپ در از گهواره تا گور همبازی میشود. این فیلم بازسازی اثر ماندگار فریتز لانگ تحت عنوان M را به نشانه مرگ بگیر میباشد.
او در بی همتا نیز نقش جالبی دارد . کسی که قدرت عبور از دنیاهای موازی را دارد پس از کشتن ۱۲۰ همزاد خود و کسب قدرت آنها به یک ابرمرد تبدیل شده اما همزاد ۱۲۱ روی دست او بلند میشود و …….
آخرین فیلم او Danny the Dog است که اوایل امسال اکران شد.
جت لی اکنون بازیگری محبوب در هالیوود است که این روزها سخت مورد تایید تهیه کنندگان است.
از بین آثار جت لی که انواع آسیایی آن هیچ جذابیتی ندارند و میشود به آنها تنها نقش نردبان صعود این ورزشکار-بازیگر را داد، انواع هالیوودی به خصوص بوسه اژدها در ژانر خود یک شاهکار است. بازی فوق العاده جت لی و هنرنمایی او در انجام حرکات ، اسطوره ای بی بدیل از او ساخت و هنرپیشه نقش مقابل او بریژیت فوندا در قالب یک روسپی معتاد خوش در خشید و تنها عیب کار این بود که جت قدش کوتاه تر بود و صحنه های رومانتیک کمی ناخوشایند به نظر میرسید.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید